Czym się kierować wybierając żaluzje elewacyjne?

0
75

W ostatnich latach żaluzje elewacyjne cieszą się ogromnym zainteresowaniem, z uwagi na ich możliwości izolacyjne oraz dekoracyjne. Ponieważ jednak na rynku jest dość sporo tego typu produktów, wybór odpowiedniego nie należy do łatwych. W tym artykule przyglądamy się bliżej, wspomnianym żaluzjom podpowiadając, co powinieneś wziąć pod uwagę podczas ich zakupu.

Z jakiego materiału żaluzje wybrać?

Pierwszą z istotnych kwestii jest materiał, użyty do produkcji żaluzji. Najtańsze są osłony produkowane z tworzyw sztucznych, jednakże je powinniśmy brać pod uwagę wyłącznie w ostateczności. Mamy tu bowiem do czynienia z materiałem dość nietrwałym, prawdopodobnie więc szybko ulegnie on zniszczeniu. Znacznie lepszym wyborem będą modele wykonane z aluminium, czyli materiału lekkiego, który dodatkowo doskonale radzi sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Na rynku znajdziemy jeszcze stalowe żaluzje elewacyjne, świetnie nadające się do nowoczesnej architektury. Musimy jednak pamiętać, że są one nieco droższe od wcześniej omówionych produktów.

Kolor żaluzji elewacyjnych

Gdy już wybierzemy właściwy materiał, czas przejść do kolorystyki. Może być ona dostosowana do barwy okien oraz elewacji, by wszystko tworzyło spójną całość. Z kolei gdy zależy nam na podkreśleniu wyglądu osłon, warto rozważyć zastosowanie kolorów kontrastujących. Innym ciekawym pomysłem jest uzależnienie barwy od strony świata, na którą wychodzą okna. Dla przykładu od południa stosuje się jasne kolory odbijające światło, podczas gdy od północy lepiej sprawdzą się ciemniejsze żaluzje tworzące nieco przytulniejszą atmosferę. Są to jednak ogólne wskazówki, a przy podejmowaniu ostatecznej decyzji powinniśmy przede wszystkim kierować się własnym gustem. Na szczęście nie napotkamy tu najmniejszego problemu, gdyż rzetelni sprzedawcy, na przykład Rolan z Olsztyna, dysponują ogromną gamą kolorystyczną.

Sposób obsługi żaluzji

Podstawowe modele żaluzji elewacyjnych posiadają ręczne mechanizmy sterujące, obsługiwane przy pomocy linki bądź korbki. Wymaga to jednak użycia siły, dlatego dziś klienci często wolą dopłacić do możliwości sterowania automatycznego. Zwykle odbywa się to z wykorzystaniem pilota lub naściennego przycisku, a najnowsze modele pozwalają również na integrację z systemem Smart Home. Dzięki niej możemy podnosić i opuszczać osłony, chociażby przy użyciu smartfona, bądź wykorzystując asystenta głosowego. Ponadto zyskujemy wówczas dostęp do praktycznych automatyzacji. Dla przykładu żaluzje mogą się samoczynni opuszczać w momencie wschodu słońca, by zapobiegać nagrzewaniu się pomieszczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here