Picie wody butelkowanej to obciążenie dla środowiska i portfela. Dlatego coraz więcej osób przerzuca się na kranówkę, która jest znacznie tańsza oraz łatwo dostępna. Czy spożywanie wody z kranu jest bezpieczne? I co może się w niej znajdować? Poznaj najważniejsze fakty i dowiedz się, jak cieszyć się czystą oraz smaczną kranówką.
Najważniejsze fakty o wodzie z kranu
Stan kranówki jest stale monitorowany przez stacje wodociągowe oraz sanepid. Czy to oznacza, że jest całkowicie bezpieczna i można ją pić bez obaw o swoje zdrowie? Zagadnienie jest dużo bardziej skomplikowane. Jakość kranówki może pozostawiać wiele do życzenia, podobnie jak jej smak i zapach. Co dokładnie należy mieć na uwadze? Oto najważniejsze fakty.
Woda z kranu może być zanieczyszczona przez wewnętrzną instalację
Nawet jeśli według danych stacji wodociągowej kranówka jest czysta pod względem bakteriologicznym oraz nadaje się do picia, może nie mieć to przełożenia na rzeczywisty stan wody wypływającej z Twojego kranu. Jak to możliwe? Jakość wody zależy również od wewnętrznej instalacji w budynku. Jeśli jest stara i zanieczyszczona, to do kranówki będą przedostawać się niepożądane substancje. Badania stacji obejmują wodę, która jest dostarczana do instalacji, nie zaś wodę, która wypływa z kranu.
Proces uzdatniania wody nie wychwytuje wszystkich skażeń
Podczas uzdatniania wody nie zawsze są wychwytywane wszystkie skażenia. Trzeba mieć też na uwadze, że istnieje ryzyko naruszeń norm dotyczących produktów ubocznych procesu dezynfekcji. Nawet jeśli zostaną one szybko wykryte, możesz napić się wody, zanim informacja do Ciebie dotrze. Efektem mogą być zaś problemy żołądkowe oraz inne, nieprzyjemne objawy.
W wodzie z kranu mogą znajdować się środki zawarte w lekach
Przyjmowane przez ludzi farmaceutyki są częściowo metabolizowane, a w pewnym stopniu wydalane. Trafiają w ten sposób do oczyszczalni ścieków, która powinna je skutecznie wyeliminować. Niestety, niektóre substancje zawarte w lekach silnie kumulują się w środowisku, a dostępne technologie nie pozwalają na ich całkowite usunięcie. Sporo mówi na ten temat raport niemieckich naukowców „Study on Endocrine Disruptors in Drinking Water” („Badanie na temat substancji zaburzających gospodarkę hormonalną w wodzie pitnej”). Badanie z 2003 roku wskazało ponad 60 niebezpiecznych substancji lekopochodnych obecnych w wodzie kranowej. Co prawda przyczyniło się to do wzmocnienia unijnych norm, jednak wiele związków nadal nie jest monitorowanych.
Jakość wody zależy od regionu, w którym mieszkasz
Czy w każdym miejscu w Polsce woda kranowa ma taki sam smak i jakość? Nie. Pierwsza, istotna kwestia to źródło ujęcia wody. Jakość wody pochodzącej z określonego źródła zależy m.in. od lokalizacji geograficznej, warunków środowiskowych, a nawet działalności ludzkiej na danym obszarze. Kolejna sprawa to stan lokalnych systemów wodociągowych i oczyszczalni. Jeśli infrastruktura jest przestarzała, może dojść do zanieczyszczenia wody.
Kranówka może pachnieć chlorem i mieć metaliczny posmak
Do dezynfekcji wody stosuje się chlor. Stężenie pierwiastka musi oczywiście znajdować się na ustalonym, bezpiecznym poziomie. Nawet jeśli normy chloru są zachowane, może one jednak wpływać na smak i zapach wody. Częstym problemem jest też metaliczny posmak, który świadczy o podwyższonym stężeniu żelaza. Taka woda, mimo że bezpieczna, jest wyjątkowo niesmaczna, a także może obniżać jakość przygotowanych na jej bazie potraw.
Czysta i smaczna kranówka? To możliwe!
Fakty na temat wody z kranu mogą skutecznie zniechęcać do jej spożycia. Czy należy zrezygnować z kranówki? Nie – tym bardziej że jest to wyjątkowo ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Należy tylko odpowiednio zadbać o jej jakość. Najprostszym na to sposobem są dzbanki filtrujące. Wystarczy nalać kranówkę do dzbanka, aby umieszczony w nim filtr po chwili poradził sobie z zanieczyszczeniami, detergentami, pestycydami, metalami ciężkimi oraz innymi, niebezpiecznymi substancjami.
Jak wybrać odpowiedni dzbanek filtrujący? Zwróć uwagę na bezpieczeństwo materiałów, z których jest wykonany. Idealnym przykładem są tu dzbanki szklane do filtrowania wody od Wessper. Wytrzymałe szkło borokrzemowe oraz nowoczesne technologie filtracji to gwarancja krystalicznie czystej i smacznej wody. W ofercie znajdziesz też dzbanki z tworzywa BPA Free, co ułatwi znalezienie najlepszego dla siebie rozwiązania. Dzięki nim możesz pić kranówkę każdego dnia, dbając o swoje zdrowie i chroniąc planetę.