Pompy ciepła z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Dużym zainteresowaniem cieszą się w szczególności pompy ciepła powietrze-woda. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, który typ najlepiej sprawdzi się w Twoim domu: monoblok czy split?
Pompa ciepła monoblok a split – jaka jest różnica?
Pompa ciepła monoblok i split różnią się między sobą przede wszystkim budową i sposobem instalacji. Monoblokowe pompy ciepła są w całości produkowane i montowane w fabryce i składają się z jednej jednostki przeznaczonej do zabudowy zewnętrznej lub wewnętrznej. Każde urządzenie posiada
-
wentylator,
-
parownik,
-
sprężarkę,
-
zawór rozprężny,
-
skraplacz.
Wszystkie te elementy są zamknięte w jednym urządzeniu, łącznie z instalacją zawierającą czynnik chłodniczy, dzięki czemu montaż pompy ciepłą typu monoblok jest znacznie prostszy i szybszy. Tego rodzaju jednostki są również wyjątkowo szczelne, wydajne i niezawodne.
Z kolei pompa ciepła typu split składa się z dwóch oddzielnych jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna składa się z:
-
skraplacza,
-
pompy obiegowej,
-
sterowania,
-
elementów zabezpieczających.
Jednostka zewnętrzna składa się z elementów, które generują hałas. Są to:
-
wentylator,
-
parownik,
-
sprężarka,
-
zawór rozprężny.
Taki układ pozwala na bardziej elastyczne rozmieszczenie urządzeń w budynku, ale wymaga też precyzyjnego połączenia instalacji chłodniczej. Obie jednostki są ze sobą połączone cienkimi rurkami, które stanowią integralną część układu termodynamicznego.
Większa odległość między jednostkami sprawia, że montaż staje się bardziej skomplikowany. Jego wykonanie warto powierzyć doświadczonemu specjaliście, który zapewni szczelność układu oraz zadba o prawidłowe napełnienie go czynnikiem chłodniczym.
Porównanie pomp ciepła typu monoblok i split – co warto wiedzieć przed zakupem?
Zanim zdecydujesz się na zakup pompy ciepła typu monoblok lub split, warto poznać ich kluczowe zalety i ograniczenia. Oba rozwiązania charakteryzują się wysoką wydajnością oraz pozwalają na znaczną redukcję kosztów ogrzewania, jednak różnią się pod względem konstrukcji i instalacji. Szeroki wybór modeli znajdziesz w ofercie firmy Stiebel Eltron. Sprawdź, czym różnią się pompy ciepła typu monoblok i split dostępne w asortymencie tego producenta!
Montaż
Monoblokowa pompa ciepła jest zdecydowanie łatwiejsza w montażu, co dla wielu inwestorów może być dużym plusem. Należy ją jedynie podłączyć do układu c.o. Brak skomplikowanej instalacji hydraulicznej czy chłodniczej sprawia, że czas potrzebny na uruchomienie systemu jest znacznie krótszy. Dodatkowo monoblokowe pompy ciepła są mniej podatne na problemy związane z instalacją, co może zredukować ryzyko awarii.
Montaż pompy typu split jest zdecydowanie bardziej skomplikowany. W takim wypadku trzeba wykonać od podstaw układ chłodzenia i wypełnić go czynnikiem chłodniczym. Do tego celu potrzebne jest nawet 2 razy więcej czynnika chłodniczego.
Współczynnik ocieplenia globalnego
Ważnym czynnikiem, który wpływa na decyzję klientów, jest również współczynnik ocieplenia globalnego GWP, który porównuje ilość ciepła zatrzymanego przez określoną masę gazu do ilości ciepła zatrzymanego przez podobną masę dwutlenku węgla. Jest on niższy w przypadku jednostek typu monoblok oraz wyższy w przypadku jednostek typu split, co wynika z podzielonej i rozbudowanej instalacji chłodniczej.
Parownik
W pompach ciepła monoblokowych od Stiebel Eltron znajdują się wyprofilowane lamele, które spowalniają zamarzanie. Odstępy między lamelami są większe i specjalnie zaprojektowane do wymagań pompy. W modelach typu split wykorzystano parownik z klimatyzacji, który charakteryzuje się zdecydowanie mniejszymi odstępami między lamelami, co powoduje, że pompa ciepła szybciej zamarza, a odmrażanie jest wykonywane ok. 15 razy na dobę.
Monoblok czy split – jak dokonać właściwego wyboru?
Dla wielu klientów kluczowym kryterium wyboru jest cena zakupu pompy ciepła. Modele typu monoblok są droższe, a przy tym mogą generować większe straty ciepła. Cena pomp typu split zwykle jest niższa, ponieważ w tym rozwiązaniu wykorzystuje się elementy z klimatyzacji. Podział na dwie jednostki przyczynia się także do zmniejszenia strat ciepła.
Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrana przez Ciebie pompa ciepła zapewni Ci wysoki komfort termiczny przez lata, skorzystaj ze wsparcia ekspertów ze Stiebel Eltron, którzy przeanalizują Twoją sytuację i doradzą Ci wybór najlepszego rozwiązania.