Unieważnienie kredytu we frankach po całkowitej spłacie – czy jest możliwe? Jak o nie zawalczyć?

0
12
Unieważnienie kredytu we frankach po całkowitej spłacie – czy jest możliwe? Jak o nie zawalczyć?

Korzystne dla kredytobiorców wyroki TSUE dały frankowiczom nadzieję na sprawiedliwość, co w praktyce oznacza szansę na odzyskanie swoich pieniędzy. A jak wygląda sytuacja osób, które całkowicie spłaciły już kredyty? Sprawdź, czy unieważnienie kredytu we frankach jest wtedy możliwe i dowiedz się, co zrobić, aby je uzyskać.

Czy frankowicze, którzy spłacili kredyt w całości, mogą pozwać bank?

Całkowita spłata warunków umowy kredytu frankowego nie stanowi przeszkody do pozwania banku. Wynika to z faktu, że umowy zawierające niezgodne z przepisami klauzule abuzywne nigdy nie powinny znaleźć się w obrocie prawnym. Te same naruszenia dotyczą nie tylko osób, które nadal spłacają raty, ale i tych, co uregulowali zobowiązania. Szanse na unieważnienie umowy są tu takie same, dlatego zdecydowanie warto zdecydować się na pozwanie banku.

Można się zastanawiać, dlaczego osoby, które rozważają złożenie pozwu już po spłacie kredytu, nie zrobiły tego wcześniej. Odpowiedź jest prosta: sporo z nich uległo manipulacjom banków, które zapowiadały składanie kontr-pozwów (np. o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału). Przełomowy okazał się wyrok TSUE z 15 czerwca, który pozbawił banki szansy na waloryzację w przypadku udzielenia kredytu na nieuczciwych warunkach. Dlaczego jeszcze warto pozwać bank? Spłacony kredyt pozwala na łatwiejsze ustalenie należnych kwot do zwrotu, a także nie trzeba występować o wstrzymanie rat na czas postępowania.

Sprawdź także:  Nowin.pl – Sprawdzone informacje, porady i analizy ekspertów

Proces sądowy czy ugoda sądowa z bankiem – co daje więcej korzyści?

Frankowicze, którzy spłacili kredyt, mogą ubiegać się nie tylko o jego unieważnienie, ale też o waloryzację kapitału udzielanego bankowi w postaci rat kredytu. W uzasadnionych przypadkach istnieje również szansa na wypłatę odszkodowania lub zadośćuczynienia. Pozywając bank, można też zdecydować się na doprowadzenie procesu do końca lub postawić na ugodę sądową, do której dochodzi w toku negocjacji. Co jest lepszym rozwiązaniem? Ugoda sądowa daje z pewnością szansę na szybsze zakończenie sprawy, a co się z tym wiąże, odzyskanie pieniędzy. Można dzięki niej uniknąć kilkuletniego procesu, a jednocześnie przynosi bardzo podobne skutki (m.in. unieważnienie kredytu). Osiągnięte w ten sposób porozumienie jest niepodważalne i bezpieczne, ponieważ jego kontrolą zajmuje się sąd.

Sprawdź także:  Jak Zarządzać Budżetem Domowym

Jak zawrzeć ugodę sądową z bankiem po spłacie kredytu?

Co zrobić, aby zawrzeć ugodę sądową z bankiem po spłacie kredytu frankowego? Należy się do tego odpowiednio przygotować. Konieczne jest m.in. wystąpienie do banku z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o spłacie kredytu. Potrzebna będzie również cała dokumentacja kredytowa, tzn. umowa, regulamin, tabele opłat i prowizji oraz aneksy. Co dalej? Niezbędny krok to pozwanie banku. Warto jednak zwrócić się z tym do osób, które mają doświadczenie w prowadzeniu negocjacji. Znajdziesz ich w ŻBK (Życie Bez Kredytu), a dokładniej w Departamencie Mediacji i Ugód ŻBK. Misją tego miejsca jest uwolnienie frankowiczów od nieuczciwych umów. Możesz tam liczyć na fachowe wsparcie na każdym etapie postępowania.

Ile masz czasu na odzyskanie pieniędzy od banku?

Czy jeśli kredyt frankowy został spłacony wiele lat temu, to roszczenie się przedawniło? W przypadku spraw frankowych termin przedawnienia roszczeń wynosi 6 lat, ale liczonych od momentu, kiedy kredytobiorca dowiedział się o szkodliwych klauzulach zawartych w umowie. Co to oznacza w praktyce? Przyjmuje się, że czas należy liczyć od chwili złożenia reklamacji do banku. Jeśli jednak warunki umowy nie były do tej pory kwestionowane, to termin przedawnienia jeszcze nie zaczął biec. W tej sytuacji można w dowolnym momencie skierować pozew przeciwko bankowi oraz przystąpić do mediacji.

Sprawdź także:  Jak wybrać producenta hal magazynowych do dużych inwestycji?

Odzyskaj swoje pieniądze dzięki ugodzie sądowej!

Spłacony kredyt frankowy a ugoda – jak to się ze sobą łączy? Spłata kredytu nie uzdrawia wadliwej umowy, dlatego uzyskanie jej unieważnienia jest jak najbardziej realne. Aby zaoszczędzić sobie czasu i stresu warto więc przemyśleć kwestię ugody sądowej, która pomoże w odzyskaniu należnych pieniędzy. Jak poprowadzić cały proces szybko i skutecznie? Zaufaj specjalistom, którzy mają na koncie ponad 300 ugód na kwotę przeszło 300 mln zł. Departament Mediacji i Ugód ŻBK wypracuje porozumienie, które będzie zadowalać zarówno klienta, jak i bank. Sprawiedliwa ugoda sądowa to realne korzyści i bezpieczeństwo – także dla frankowiczów, którzy spłacili kredyt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj